Jakie zwierzątko kupić dziecku?

Jeśli Twoje dziecko marzy o zwierzątku, warto dwa razy przemyśleć ten zakup. Trzeba zastanowić się nad tym, kto będzie się zajmował się pieskiem, kotkiem czy chomikiem, gdy dziecko się znudzi?

zwierzątko dla dzieckaBez względu na to, jak bardzo kochamy nasze dzieci, i jak wielką chcemy mu zrobić przyjemność, nie powinniśmy zapominać o tym, że to rodzic, jako osoba dorosła przyjmując zwierzątko pod swój dach, bierze odpowiedzialność za jego los. Zwierzęta to czujące istoty, wymagające troskliwej opieki. Z jego posiadaniem, wiążą się też często nie małe wydatki na niezbędne wyposażenie, karmę, zabawki, leczenie czy szczepienia. Dziecko musi wiedzieć, że zwierzątko to przyjaciel i domownik, a nie zabawka.

O puszystym szczeniaczku dzieci marzą najczęściej. Piesek, wydaje się też idealnym towarzyszem zabaw, przyjacielem, którego można kochać i który odwzajemnia się bezwarunkową miłością. Pamiętajmy jednak, że każde zwierzątko, to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Poza tym szczeniak szybko wyrasta na dorosłego psa, trzeba więc dostosować jego wielkość, do warunków mieszkaniowych, bo odtąd mamy żyć razem. Decydując się na zakup psa, weźmy pod uwagę jego temperament. Niezwykle istotne jest, by dopasować go do stylu życia i przyzwyczajeń reszty domowników.

Jeśli jesteśmy domatorami, wybierzmy jamniczka, pekińczyka, mopsa czy shih tzu. Rodzinom lubiącym aktywność polecić można psa rasy huski, border collie czy przyjaznego dzieciom labradora. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rasy, każdemu pieskowi trzeba poświecić sporo czasu, wyprowadzać go na spacer kilka razy dziennie, niezależnie od pogody i naszej ochoty. Jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości ruchu, będzie rozrabiał w domu. W sposób odpowiedzialny pieskiem może zająć się dziecko powyżej siódmego roku życia, ale i tak z pewnością będzie ono potrzebowało pomocy dorosłych.