Dynia – co w sobie zawiera?

Duża, pomarańczowa, pokryta gładką skórką… - jakie właściwie składniki kryje w sobie dynia? Czy zajadanie się tym warzywem przyniesie nam same korzyści? A co z olejem i pestkami? Czy one również są źródłem zdrowia? Zaraz wszystko wyjaśnimy :).

Dyniadyniapestki

Mimo, że samo warzywo wydaje się okrągłe i „brzuchate”, to jest niskokaloryczne – w 100g tylko 28 kcal! Dodatkowo, jest pożywne i sycące – idealnie na jesienno-zimowe dni. Miąższ dyni to bogactwo składników mineralnych i witamin, które dobrze wchłaniają się do naszego organizmu – sami zobaczcie, że to istna tablica Mendelejewa:

- beta karoten – przekształca się w witaminę A, wzmacnia wzrok i zapobiega krzywicy

- witamina E – zmiatacz szkodliwych wolnych rodników, poprawia stan skóry

- witamina C – wzmacnia odporność, zwalcza wolne rodniki

-witaminy z grupy B: B1, B2, B5, B6

- magnez, miedź, mangan, potas, fosfor

Dynia jest szczególnie polecana w chorobach przewodu pokarmowego (jest lekkostrawna!), zaparciach (dużo błonnika), schorzeniach wątroby i nadciśnieniu. Jest lekkostrawna, wzmacnia organizm, reguluje przemianę materii. Wspomoże organizm zaatakowany przeziębieniem!

Pestki dyni

Małe, zielone, podłużne… i pełne wartościowych składników! Są jednym z najobfitszych źródeł cyku (świetnie wpływają na cerę i paznokcie) i magnezu (zapewniają odpowiednie działanie układu nerwowego i silne kości). Pestki dyni zawierają bardzo dużo fitosteroli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu regulują profil lipidowy i zapobiegają miażdżycy. Garść pestek wieczorem do kolacji zapewni nam spokojny sen – to dzięki zawartości tryptofanu, który metabolizowany jest do „regulatora snu” – melatoniny.

Olej z pestek

Ten tłoczony na zimno olej ma ciemny, lekko brązowy kolor i wyraźny orzechowy smak. Jest uzyskiwany z samych pestek, przez co również tak jak one, jest bardzo wartościowy! Zawiera całe mnóstwo witamin i składników mineralnych, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Stosowanie oleju z pestek poleca się przy schorzeniach układu moczowego lub zakażeniach pasożytami. Warto pamiętać, że olej ten należy stosować wyłącznie na zimno! Świetnie smakuje w sałatkach, a także podany z pieczonymi jesiennymi warzywami.

Teraz już znacie odpowiedź – wszystkie „dyniowe” produkty są zdrowe i warto włączyć je do codziennej diety. Od Was zależy co wybierzecie :).

Czytaj również: Dynia - rekordzistka wśród warzyw.