Szczęśliwa 13 - FIT słodyczy

W poprzednim tygodniu opublikowaliśmy artykuł dotyczący kontrowersyjnego składu Nutelli i innych „pseudozdrowych” produktów polecanych przez duże koncerny spożywcze, jako odpowiednie dla dzieci. Warto jednak przed zakupem dokładnie czytać etykiety produktu, by wybrać to co dla nich najlepsze.

A więc, od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do wybrania jak najlepszej możliwości, jest czytanie z uwagą etykiet produktów spożywczych. Należy pamiętać, że to, co znajduje się na początku danego składu występuje w największej ilości. Jeśli więc na pierwszym miejscu znajduje się cukier lub syrop glukozowo- fruktozowy czy wspomniany w poprzednim artykule kancerogenny olej palmowy, odłóż taki produkt na miejsce – nie warto „zaśmiecać” nim swojego organizmu.

Pewnie zastanawiacie się – jak będą smakować słodycze i czy w ogóle takie istnieją, które w swoim składzie nie zawierają cukru czy niezdrowych tłuszczów i innych niepotrzebnych dodatków i wzmacniaczy smaku? Bez obaw. Można znaleźć wartościowe produkty, które po pierwsze mają porządny skład – bazujący na naturalnych składnikach, a po drugie z pewnością zachwycą każdego smakosza słodkich przekąsek. Poniżej znajdziecie naszą szczęśliwą trzynastkę wartościowych słodyczy.

Czym należy kierować się, by bez wyrzutów sumienia, skusić się na drobną słodką rozkosz dla podniebienia?

Wybieraj te produkty, które charakteryzują się krótką listą składników użytych w recepturze. Jedną z naszych propozycji jest baton Raw Energy, w jego skład wchodzą: w 68% daktyle, 26% kokos, 6% kakao i …. nic więcej. Innym ciekawym deserem są kuleczki Natural Raw Bites, które składają się jedynie z daktyli, fig, maku i chlorelli. A więc odsuńmy sztampowe myślenie, że tylko cukier i słodziki oraz wysoka ilość tłuszczu zapewnia wyśmienity smak słodyczom i innym produktom.

Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie zdrowych słodyczy, wspólnie z dziećmi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że nie zawsze będziecie mieli czas na wspólne wypieki, dlatego przygotowaliśmy dla Was obiecane pyszne słodkości, gotowe do zabrania i schrupania – oto szczęśliwa trzynastka. Smacznego!

Autor: Katarzyna Żukowska, dietetyk Akademii Zdrowego Przedszkolaka