Moje dziecko jest otyłe…

Niedawno zwróciliśmy Waszą uwagę na zatrważający problem polskiej epidemii nadwagi i otyłości wśród dzieci. Zapewne większość z Was myśli – „faktycznie moje dziecko jest pulchniejsze od rówieśników, ale pewnie z tego wyrośnie” – jest to błędne założenie. Jak w takim razie pomóc swojemu dziecku w walce z nadprogramowymi kilogramami? O tym i nie tylko dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

zdrowa rodzina-Resizer-800

Już od najmłodszych lat, dziecko postrzega swoich rodziców, jako najwspanialszy autorytet. To właśnie im się przypatruje i naśladuje ich zachowanie, gdyż jego ocena jest bezkrytyczna, pełna oddania i ufności. Od nich uczy się sposobu postępowania, także w stosunku do żywności i odżywiania. To jaki przykład dają rodzice swoim dzieciom warunkuje ich zachowanie od najmłodszych lat. Jeśli rodzice zwracają uwagę na to, co „ląduje” na talerzach zarówno swoich, jak i dzieci, zwiększa się szansa, że będą kontynuować takie postępowanie w przyszłości. W szczególności dlatego, iż są już zaznajomieni ze zdrowym jedzeniem i nie traktują go jako karę czy „coś strasznego”.

Aktywność fizyczna w domu to kolejny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę. Podobnie jak żywienie, jeśli rodzice pokazują dzieciom, iż warto aktywnie spędzać czas – bo np. stajemy się wówczas bardziej radośni, sprawni i zdrowi, pogłębiamy więzi rodzinne itp.– ich pociechy przyjmą to za normalny styl bycia i będą podtrzymywać takie działanie w przyszłości. Natomiast gdy rodzice siedzą przed telewizorem, spędzając w ten sposób wolny czas, nie dziwmy się, iż dzieci kopiują taki schemat i nie chcą po prostu „się ruszać” a ich zabawa polega na ściągnięciu kolejnej gry i zdobyciu wyższego level’u.

Warunkiem skutecznej walki z nadwagą i otyłością nie tylko wśród dzieci, ale także całej rodziny jest stworzenie odpowiedniego środowiska – gdzie aktywność i zdrowe żywienie jest podstawą codziennego trybu życia. Nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na przeliczaniu kilokalorii i obostrzeniach kalorycznych z nimi związanymi, lecz należy skoncentrować uwagę na wprowadzeniu małymi krokami zdrowych nawyków w swojej rodzinie m.in. poprzez:

1.  Przygotowywanie wspólnych śniadań ze zdrowych, naturalnych składników.
2.  Zrezygnowanie z codziennego kupowania i podjadania słodyczy. Zamiast tego wyznaczyć dzień np. sobotę, w którym pozwalacie sobie na małe co nie co.
3.  Nie uczcie swoich pociech, czasami nieświadomie, że obiad i warzywa na talerzu czy botwinka to coś niesmacznego i w nagrodę za zjedzenie tych okropności dostanie kawałek ciastka czy lody.
4.  Całą rodziną starajcie się spędzać wolny czas aktywnie – wspólna wycieczka rowerowa, spacer czy gry zespołowe to nie tylko super zabawa dla małego, jak i dużego, ale również pogłębianie więzi rodzinnych.
5.  Schowajcie głęboko, tam gdzie ciężko sięgnąć, wszelkiego rodzaju pokusy – ciasteczka, słodycze, paluszki, chipsy. Prawdą jest powiedzenie, iż „czego oczy nie widzą tego sercu nie żal”.
6.  Postarajcie się znaleźć czas w codziennym rozgardiaszu na wspólne gotowanie. Jest to świetny pomysł na zabawę ze swoimi pociechami, a dodatkowo macie możliwość pokazania dziecku nowych produktów w różnych odsłonach. Z pewnością skusi się na ich próbowanie.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie podejście rodziców do walki z nadwagą czy otyłością dziecka. Nawet jeśli tylko jedna osoba boryka się z tym problemem (rodzic lub dziecko), cała rodzina powinna się dostosować. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji, w której osoba z nadwagą/otyłością je sałatkę, a reszta rodziny zjada pizzę. To właśnie ona powinna stanowić centrum wsparcia dla osoby walczącej z niechcianymi kilogramami.

Kluczowym elementem poradzenia sobie z tą podstępną chorobą jest dojście do istoty jej pojawienia się. Zarówno dorośli, jak i dzieci cierpią z powodu przymusu emocjonalnego jedzenia. Istnieje wiele czynników występujących w rodzinie, które warunkują tego typu zachowanie np. brak wsparcia, odpowiedniej komunikacji, obfitość wyzwań stawianych, które często nie są możliwe do zrealizowania. Wówczas dzieci podobnie jak osoby pełnoletnie szukają czegoś co „uspokoi” natłok i intensywność pojawiających się uczuć. Jedzenie to jedna z form poradzenia sobie z eksplozją emocji. Na początku drogi prowadzącej do zdrowej i szczęśliwej rodziny, należy zadbać o wzajemne wsparcie i dobrą komunikację. Łatwiej w ten sposób dokonuje się wszelkiego rodzaju zmiany. Bezboleśnie można przekonać, iż zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna przyniesie korzyść dla całej rodziny.

Wygląd nie jest najważniejszy – to hasło powinno przyświecać każdej osobie, rodzinie, którzy starają się na nowo wprowadzić zdrowe żywienie. Zdrowy styl życia w obecnych czasach jest zbyt mocno powiązany do wyglądu nie zaś do kształtowania wysokiej świadomości żywieniowej. Zwracając uwagę swoich pociech na problem nadwagi czy otyłości nie oceniajmy kogoś kto jest większy jako osobę brzydką a raczej starajmy się zaznaczyć, iż choroba ta niesie za sobą wiele problemów zdrowotnych, wzrasta ryzyko występowania raka itp.

Aby nie pozostawiać Was i Wasze rodziny samym sobie, Akademia Zdrowego Przedszkolaka w nowo rozpoczętym roku edukacyjnym 2017/2018 wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Ruszamy zAkcją „Zdrowa rodzina – szczęśliwa rodzina”. Może wziąć w niej udział każde przedszkole zarejestrowane w naszym serwisie. Akcja skierowana jest zarówno do dzieci jak i do dorosłych. Przedszkola otrzymają materiały edukacyjne związane z nową piramidą żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w formie ciekawych scenariuszy. Natomiast dla rodziców chcielibyśmy zaproponować udział w społecznym programie Ruszaj się z Lionfitness z pomocą naszego Partnera – platformy internetowej LIONFITNESS. Oferujemy bezpłatne pakiety dietetyczno-treningowe. Wystarczy, że przedszkole Waszego dziecka dołączy do Akcji, a zdrowie pojawi się na wyciągniecie ręki! Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Autor: mgr Katarzyna Anna Szuba, dietetyk AZP